Державне агентство лісових ресурсів України
Львівське ОУЛМГ

...від якісного насіння до хороших насаджень...

  • ми застосовуємо сучасні, ефективні технології в лісовому насінництві
  • ми пропонуємо садивний матеріал із закритою кореневою системою
Детальніше
Тут починається ліс!

21.09.2015

Майбутнє карпатських лісів

Карпати - найбільш лісистий регіон. Вони займають 7,4% території України, на якій зосереджено 20% лісів. Лісистість Карпат (40,2%) у 2,5 рази перевищує цей показник по країні. Тут ростуть 70 видів деревних порід і 110 чагарникових. В лісах Карпат переважають насадження смереки (41%), бука (35%), дуба (9%), ялиці (4%). Інші листяні й хвойні породи (сосна, береза, вільха, ясен, клен) займають 6% площі всіх лісів.

Протягом останніх десятиріч в Карпатах масово всихають похідні смерекові насадження. Основною причиною всихання смерекових насаджень є невідповідність ґрунтово-кліматичних умов для зростання смереки. Перш за все треба сказати, що смереку посадили штучно на місці ялицево-букових лісів, які росли тут раніше. Іншими словами, смерека не є корінною породою в Українських Карпатах. Власне корінними були ялицево-букові ліси. Для виправлення ситуації у 2006 році кафедра лісівництва НЛТУ України з ініціативи Львівського ОУЛМГ розробила рекомендації, як провести заміну чистих похідних смерекових насаджень. У рекомендаціях – цілий комплекс лісогосподарських заходів для кожного кварталу, для кожного виділу. Проведення цих заходів передбачене у три етапи: поступова ліквідація відмираючих (всихаючих) похідних смерекових насаджень, відтворення та поновлення корінного ялицево-букового деревостану, і третій етап – це формування молодого змішаного різновікового деревостану з переважанням бука і ялиці.

Лісогосподарські підприємства Львівського ОУЛМГ почали збір лісонасінної сировини ялиці білої. На сьогоднішній день на ДП «Львівський ЛСНЦ» вже поставлено більше 36 тон шишки, а в планах обсяги поставки перевищать позначку в 40 тон.


Переробка шишки буде починатися в кінці вересня – на початку жовтня і триватиме до середини листопада. Шишку ялиці сушать при відносно низькій температурі в 28 градусів. Процес сушіння триває до 15 годин. Вихід чистого насіння складає 10-12%. Планується одержати біля чотирьох тон чистого насіння, яке після проходження апробації висівають в розсадниках. В подальшому садивний матеріал, а це майже 33 мільйони сіянців, піде на лісовідновлення карпатських лісів.