Державне агентство лісових ресурсів України
Львівське ОУЛМГ

14.04.2014

Що кожен із нас може зробити для природи?

Озираючись, ми щодня бачимо навколо себе дерева, квіти, трави, птахів та тварин. Це все природа, а людина її частинка. Але людина сьогодні часто вносить зміни у її життя, у її баланс. Змінювати природу потрібно вкрай обережно, бо окремі дії можуть завдати неповоротної шкоди і навіть призвести до загибелі. Від кожного з нас залежить чи збережемо ми природу – довкілля, чи зруйнуємо її. Нам подобається чисте повітря, прозора вода в озерах та річках, могутні дерева у лісах. Це є життя, і наш обов’язок зберегти його. Без природи людина загине. Збереження природи – це збереження людини!

Однією з найбільших екологічних проблем сьогодення є засмічення, виникнення стихійних сміттєзвалищ. Особливо від цього потерпають ліси. Адже у місцях масового відпочинку, неподалік великих чи навіть маленьких населених пунктів скрізь видно сліди неохайності, вандалізму та навіть дикості людини. Звичайно, що для значної кількості населення України не є дивиною те, що наші ліси дуже забрудненні різноманітним сміттям. Українці всіх національностей, які по різним причинам вважають себе європейським народом гадять в своїх лісах гірше дикунів. Вирішення цієї проблеми можливе лише в переосмисленні поглядів на довкілля кожної окремої людини. Це можна вирішити почавши із себе.

Щороку колектив ДП «Львівського лісового селекційно-насіннєвого центру» проводить заходи щодо прибирання та благоустрою території підприємства. Цьогоріч проведення цих заходів співпало з проведенням місячника з озеленення, прибирання, благоустроєм та Днем довкілля. Так, 11 квітня 2014 року відбулося прибирання території лісового фонду в межах Брюховицького лісництва. В цих заходах участь взяли працівники підприємства (15 чол.), а також долучилися працівники Львівського обласного центру зайнятості (20 чол.). Прибирання здійснювали вздовж автомобільної дороги Львів-Збиранка (рис. 1). Було зібрано та вивезено майже 10 м3 сміття на санкціоноване сміттєзвалище. Цікавим стало різноманітність сміття: папір, поліетилен, пластик, консервні банки, різні виробничі і побутові відходи.

Важко дивитися на таке ставлення до лісу. Він може вистояти будь-якому лиху, але проти людини він безсилий. Берегти ліс, не завдати йому шкоди, не смітити – закони відомі кожному, але чому ж ми всі про них так часто забуваємо?

Власними коштами підприємство постійно встановлює яскраві щити з написами типу «Не смітіть у лісі», але становище не міняється. Порушники в лісах на них уваги не звертають. Гаслами в цій справі не допоможемо. Необхідно дотримуватися законів та дисципліною привчати людей до порядку. Викинув сміття у лісі – плати штраф (стаття 73 Кодексу України про адміністративні правопорушення). Зі збільшенням цих штрафів порушник задумається: смітити йому чи ні.

Невже потрібно знищити, щоб потім відроджувати? Невже люди вчаться тільки на власних помилках? Потрібно кожному із нас зрозуміти, що природу не слід підкорювати, а треба жити з нею у гармонії. Любити і берегти рідну землю, дбати про її благополуччя – ось у чому полягає патріотизм.