Державне агентство лісових ресурсів України
Львівське ОУЛМГ

...від якісного насіння до хороших насаджень...

  • ми застосовуємо сучасні, ефективні технології в лісовому насінництві
  • ми пропонуємо садивний матеріал із закритою кореневою системою
Детальніше
Тут починається ліс!

13.02.2015

Вони потребують нашого спільного захисту

Для кожного з нас краса природи пов’язана з пейзажами рідного краю, місцями де зростав чи проживаєш. Невід’ємною частинкою такого пейзажу є рослинний світ. Для одних це дрімучі ліси для інших це чудові гірські полонини. Однак, всюди ми бажаємо щоб ці місця були барвисто уквітчані різноманітним цвітом чудових рослин.

Найбільш яскравими та, мабуть, найбільш очікуваними є весняні квіти. Вони після снігового покриву та зимових холодів не залишаються не поміченими між сухих трав і торішнього листя. Заради декількаденного букету з квіток підсніжника, шафрану чи інших первоцвітів ми завдаємо великої шкоди. Адже наступного року весняний килим не буде вже таким багатим у цьому місці.

Поки що не всім рослинам загрожує загибель, деякі з них є дуже поширені. Але є види з досить обмеженим місцезростанням, з вузьким ареалом поширення. Разом з ними є й рослини, що занесенні до Червоної книги України – вони й потребують нашого спільного захисту.

Такі рослини зустрічаються й на території державного підприємства «Львівський лісовий селекційно-насіннєвий центр» в межах Брюховицького лісництва. Серед них підсніжник білосніжний (Galanthus nivalis L.), конвалія звичайна (Convallaria majalis L.), шафран весняний (Crocus vernus L.). Нижче наведена коротка інформації про деякі види.

Підсніжник білосніжний. Багаторічна трав’яна рослина 8–20 см заввишки із підземною цибулиною, обгорнутою трьома бурими шкірястими лусками. Прикореневі листки лінійні, сірувато-зелені, виходять із піхвових лусок. Стебло прямостояче. Квітки на квітконіжках, поодиноко виходять із приквітка. Зовнішні листочки оцвітини білі, видовжені; внутрішні листочки вдвічі коротші, дзвоникоподібні, прямі, із зеленкуватою плямкою на кінці. Плід коробочка. Цвіте в березні-квітні, плодоносить в травні-липні. Розмножується цибулинами та насінням.

Конвалія – трав'яниста багаторічна рослина. Квітконосне стебло голе, прямостояче, безлисте, оточене при основі трьома-шістьма бурими піхвами. Листки прикореневі, звичайно їх два, зрідка один або три, довгастоовальні або еліптичні, великі. Основа листка клиноподібна. Квітка зібрана на верхівці стебла в однобічну 6-10-квіткову китицю. Квітконіжки при основі з коротким плівчастим приквітком. Квітки правильні, з простою округло-дзвоникоподібною, білою, шестизубчастою оцвітиною. Тичинок шість, маточка одна, стовпчик один, зав'язь верхня. Плід – малонасінна червона ягода. Плоди конвалії поїдаються птахами, і насіння конвалії переносяться в шлунку птахів на далекі відстані. Росте конвалія в мішаних і листяних лісах. Тіньовитривала рослина. Цвіте в травні. Розмножується насінням і вегетативно.


Серед причин зменшення популяції первоцвітів є той факт, що люди зазвичай не мають почуття власної міри, що призводить до винищування первоцвітів у великих масштабах. Разом з цим зменшення популяцій цих рослин, в тому, що недостатньо проводяться заходи по інформування населення щодо запобіганню знищення рослин.

Людина як частинка природи повинна всяко підтримувати та доповнювати довкілля і в такому разі природа усміхнеться і їй у відповідь.