Державне агентство лісових ресурсів України
Львівське ОУЛМГ

...від якісного насіння до хороших насаджень...

  • ми застосовуємо сучасні, ефективні технології в лісовому насінництві
  • ми пропонуємо садивний матеріал із закритою кореневою системою
Детальніше
Тут починається ліс!

04.06.2018

Поїздка в Латвію

З 28 травня по 01 червня 2018 року група спеціалістів лісового господарства в складі начальника відділу лісового господарства Львівського ОУЛМГ – Валерія Арманаша, директора ДП «Львівський ЛСНЦ» - Федора Пелиньо, директора ДП «Рава-Руське ЛГ» - Антона Косовського, головного лісничого ДП «Рава-Руське ЛГ» - Михайла Музики та провідного інженера лісового господарства ДП «Львівський ЛСНЦ» - Михайла Сплавінського взяли участь в програмі навчання по вирощуванні лісового садивного матеріалу у Латвійській республіці.

В ході поїздки було відвідано насіннєвий центр, чотири найбільших лісових розсадники Латвії, арборетум та лісову дослідну станцію.

Перший день почався в Калснавському насіннєвому центрі. Завідуючий Яніс Аузиньш ознайомив із процесом переробки та очистки лісового насіння, яке відбувається на обладнанні шведської фірми ВСС АВ та технологію довготермінового зберігання лісового насіння. Заготівля насіння проходить виключно з клонових насіннєвих плантацій, які замінюють кожні 10 років. Великі берези тут ростуть в теплицях, для запобіганню перехресного запилення. Також ми побували на плантаціях сосни та вільхи, де було показано як створюються такі плантації та який потрібен догляд за ними.

Далі  лісівниками з України було відвідано Калснавський лісовий розсадник, який спеціалізується на вирощуванні декоративного садивного матеріалу. Завідуючий розсадника Яніс Лапше показав як вирощують декоративні рослини. На розсаднику діє лабораторія з вирощування гібридів осики.


Наступна зупинка відбулася в Калснавському арборетумі площа якого складає 144 га. В арборетумі зростає 2249 видів хвойних та листяних дерев. Завідуючий арборетумом Яніс Зилиньш показав найбільш цінні види колекції та розказав про обмін насінням між арборетумами по всьому світу.

На другий день спеціалісти відвідали Лісову дослідну станцію в структурі якої працює лабораторія з контролю за лісовим насінням. Директор станції Мартинш Лідумс ознайомив присутніх з роботою дослідної станції. Після чого директор виробничого підрозділу «Насіння і Саджанці» Гунтіс Гранданс ознайомив присутніх з роботою ДАО «Державні ліси Латвії» та роботою свого виробничого підрозділу.

Далі подорож продовжилася в розсаднику «Подіні» де завідуючий розсадника Яніс Сіксалієтіс зазначив, що вони займаються вирощуванням садивного матеріалу з покращеною кореневою системою. Садивний матеріал висівається в касети де знаходиться близько місяця часу після чого спеціальними машинами висаджується в відкритий грунт. Розсадник вирощує близько 10 млн сіянців в рік в 8 теплицях. Також на розсаднику працює обладнання для вощення саджанців перед висадкою, яке береже їх від шкідників.

Третій день почався з відвідин розсадника «Стренчі», де завідуючий розсадника Яніс Звейнієкс показав роботу лінії посіву насіння та лінії пакування саджанців з закритою кореневою системою, а також розказав про технологію зберігання садивного матеріалу в холодильних камерах.

На четвертий день ми відвідали лісовий розсадник «Мазсілі». Керівник розсадника Карліс Страздиньш розповів про технологію вирощування садивного матеріалу «довга ніч» під час використання якої сіянці за сезон дають приріст два рази.  Також нам показали лінію обробки саджанців «Конніфлекс», де вони обробляються спеціальним клеєм та піском для захисту рослин від шкідників. Розсадник «Мазсілі» вирощує 20 млн сіянців за рік.

Також, лісівники оглянули роботу обладнання шведської фірми ВСС АВ яке працює на чотирьох розсадниках Латвії з початку 2000-них років, а це  лінії посіву, поливальні рампи, ліні мийки касет та упаковки саджанців. Адже невдовзі лісівникам Львівщини потрібно буде працювати на такому обладнанні. Станом на сьогодні перший вантажний автомобіль з даним обладнанням виїхав зі Швеції до України.

Програма відвідин лісових розсадників Латвії була насиченою та пізнавальною. Лісівники з України багато дізнались в наших латвійських колег в плані вирощування садивного матеріалу, і визначили напрямок, яким маємо іти для створення стійких високопродуктивних насаджень, адже без високоякісного насіння не буде якісного сіянця, а без якісного сіянця - доброго лісу.